Diğer Resmi Ak Siteleri
Kadın Kolları

Kadın Kolları

Kadınlarımızla yarınlar daha aydınlık olacak.

WEB SİTESİNE GİT
Gençlik Kolları

Gençlik Kolları

AK Gençlik, kökü mazide, gözü istikbalde olan gençliktir.

WEB SİTESİNE GİT
AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

AK Parti İletişim Merkezi (AKİM)

Görüşleriniz bizim için önemli.

WEB SİTESİNE GİT
Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar Koordinasyon Merkezi

Yaşlılar toplumun kutup yıldızıdır.

WEB SİTESİNE GİT
Engelli Koordinasyon Merkezi

Engelli Koordinasyon Merkezi

Yeter ki gönüller engelli olmasın. İnşallah her engel aşılır.

WEB SİTESİNE GİT
TBMM Grup Başkanlığı

TBMM Grup Başkanlığı

WEB SİTESİNE GİT
AK Kütüphane

AK Kütüphane

AK Kütüphane

WEB SİTESİNE GİT
Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

Siyaset Akademisi

WEB SİTESİNE GİT
26-10-2019 11:46:34

Bakan Kurum: Bingöl'ü Yatırımlarla Kalkındıracağız

Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız Sayın Murat Kurum 'İl Ziyaretleri' ulaştı ilimize geldi.

Genel Başkan Yardımcımız  Cevdet Yılmaz, Milletvekilimiz Fevzi Berdibek ile birlikte çalıştığımızBingöl'e gelen Bakan Kurum'u havalimanında Belediye Başkanımız Erdal Arıkan, İl Başkanıımız Mehmet Hanefi Güler, İlçe Belediye Başkanı

Sayın Murat Kurum, ilçe ve belde belediye başkanlarıyla istişare ve değerlendirme toplantısı yaptı. Toplantı yaklaşık 4 saat sürdü.

       

        Sayın Murat Kurum, “Bugün, vefanın, dayanışmanın, muhabbetin şehri Bingöl'imizindeyiz. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin ruhuna uygun bir şekilde tüm ilgililerle toplantımızı yaptık; istişare ve değerlendirmelerde bulunduk. Bingöl'ümüzün hazır ele aldık; konuyla ilgili çözüm yollarını konuştuk ve birtakım kararlar aldık. İnşallah gece gündüz demeden bu kararların hayata geçmesi için baloncuk göstereceğiz.

        Öncelikle 9 Ekim'de, Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla başlattığımızı duyurduk Barış Pınarı Harekatı orada hem sahada hem de masada kazanmaya devam ettiğimizi bekliyoruz. Dün Sayın Cumhurbaşkanımızın Soçi'de görüşmelerinde görüşmeler yapıldı 10 maddelik çok önemli kararlar alındı. Ben bu vesileyle Barış Pınarı Harekatı'nda şehit olan Mehmetçiklerimize allah rahmet diliyorum. Yakınlarına başsağlığı diliyorum.

        Bir yandan Güneyde bu operasyonları yürütürken bir yandan da şehirlerimizin kalkınması için şehirlerimizi ziyaret ederek devam ediyoruz.

        2003 depreminden bu yana Bingöl'de çok güzel işler yapıldığını, burada yepyeni bir görünüm kazandığını söyledi. Konutların, limanının, sosyal donatıların hızlı bir şekilde yenilenmesi, kısacası, hedef kitlesinin araştırılması ve imar edilmemesi. Hamdolsun, Bingöl'ümüzü mühendisi ve imar süreci aynı perspektif hala devam ediyor. Amacımız, şehirlerimizi depreme karşı güçlü kılmak, depreme hazırlıklı hale getirmektir.

        Bugün bu çerçevede belli kararlar aldık. Bu kapsamlıda, teknolojik dönüşümde devam edinmek istiyoruz. 15 hektarlık Kültür Mahallesi Kentsel Dönüşüm projesine devam edeceğiz. Amacımızın geleceği bu projeye ait ve en kısa zamanda konutların hak sahiplerine teslim etmektir. Yapacağımız konutlar yerel mimariye ve kültürümüze uygun, az katlı yapılar olacaktır.

        Diğer taraftan Genç İlçemizde Millet Bahçesi projemiz var. 36.000 metre karelik projenin çalışmaları hızla devam ediyor. İnşallah önümüzdeki yıl bu proje tamamlanacak ve Genç İlçemizdeki kardeşlerimizin hizmetine sunulacaktır.

        Sayın Cumhurbaşkanımızdan Bingöl için bir Millet Bahçesi talimatı aldık. Bunun için yer ile ilgili istişareler yaptık. İnşallah bu projeyi Çapakçur Vadisinde, yaklaşık 2.4 milyon metre karelik alanda, etaplar halinde gerçekleştireceğiz. Böylece Türkiye’de ilk defa bir ‘Millet Vadisi’ projesi gerçekleştirmiş olacağız. 2020 yılında bu projenin ilk etabına başlayacağız inşallah.

        Kentsel Dönüşüm kapsamında Saray ve Karşıyaka Mahallelerindeki hak sahipleri ile önümüzdeki hafta Belediye ve Bakanlık yetkilileri görüşmelere başlayacaklardır. Bu konuda hak sahiplerinin rızası yönünde bir proje uygulamak istiyoruz.

        Bu üç mahalleyi tamamladığımızda inşallah Bingöl, hem depreme hazırlık hem de kentsel dönüşüm sürecinde önemli bir mesafe kat etmiş olacaktır.

        Diğer taraftan, mevcut atık su arıtma kapasitemiz ilin nüfusuna yetmiyor artık. Çünkü hızlı bir nüfus artışı ve şehirleşme yaşamaktayız. Bingöl için 2050 yılına kadar yetecek bir arıtma tesisi projesi çalışıyoruz. Önümüzdeki yıl başlayacağımız tesislerimizi 2023 öncesinde tamamlamayı hedefliyoruz.

        Şehir merkezi ve ilçelerimizdeki yolların kalitesini arttırmak amacıyla şehir merkezinde bir asfalt plenti kuruyoruz. Bu asfalt plenti ile şehirdeki, ilçelerdeki ve köylerdeki eksik olan yollarımızla ilgili hızlı bir çalışma süreci başlatıyoruz. Önümüzdeki yıl itibarıyla asfalt plentini kurmayı ve hizmet almayı planlıyoruz.

        Genç ilçemizde asbestli boruların değişmesi için ilçemize boru desteğinde bulunduk.  Aynı şekilde Solhan ilçemizdeki içme suyu borularının da değişmesi için aynı desteği veriyoruz. Bunun yanında tüm ilçelerimiz ve beldelerimizle ilgili gerekli talepleri aldık, bunlarla ilgili olarak takibimizi yapacağız” dedi.  

        Basın toplantısı, Çevre ve Şehircilik Danışmanı Sayın Murat Kurum, Genç Caddesinde esnaf ziyareti yaparak Ak Parti İl Başkanlığı'na geçti. Burada teşkilat üyeleriyle karşılanan Bakan Kurum'a İl Başkanımız Mehmet Hanefi Güler, parti çalışmaları hakkında bilgi verdi. Bakan Kurum, teşkilat üyelerine hitabinin odaları Kültür Mahallesi'nde yapılması planlanıyor Kentsel Dönüşüm Projesi'nde haklarında ve Kültür Merkezi'nde bir araya geldi.

Bakan Kurum, Genel Başkan Yardımcımız Cevdet Yılmaz ve Milletvekilimiz Feyzi Berdibek ile birlikte saat 21: 00'da temaslarını tamamlarken havayoluyla yaşadığıden ayrıldı.

 

Close
SEN DE KATIL SEN DE KATIL

Gücümüze Güç Katın.